15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
Ile wynosi żywotność akumulatora?

Jaka jest żywotność akumulatora?

Jak każdy kierowca powinien wiedzieć, do uruchomienia samochodu wymagane jest nie tylko paliwo, lecz również energia elektryczna, która pozyskiwana jest z akumulatora. Jak się jednak okazuje, tak samo, jak paliwo z czasem się kończy, tak i również akumulator traci swoje właściwości. Warto więc wiedzieć, ile wynosi przeciętna żywotność akumulatora samochodowego, a także jak rozpoznać stan, gdy jest on już w kiepskiej kondycji.

Ile standardowo wynosi żywotność akumulatora?

Dlaczego akumulator samochodowy jest tak ważnym elementem? Wszystko z tego powodu, że to właśnie on dostarcza do układu zapłonowego odpowiednią porcję energii, która uruchamia silnik. Co więcej, to właśnie z akumulatora pobierana jest cały czas energia, która zasila komputer pokładowy czy też inne urządzenia elektroniczne w aucie.
Naturalną koleją rzeczy jest jednak to, że akumulator z biegiem czasu stanie się mniej wydajny, czyli będzie mógł sprawiać problemy. Z reguły akumulator powinien bez większych kłopotów działać nawet do 5-6 lat, lecz wiele w tym wypadku zależy od tego, jak długie odcinki trasy się pokonuje w ciągu dnia czy też, w jakich warunkach i klimacie dana bateria pracuje.

Żywotność akumulatora to zazwyczaj 5-6 lat

Jak rozpoznać słaby akumulator?

Jak rozpoznać słaby akumulator?

Jak rozpoznać słaby akumulator?

Choć standardowa żywotność akumulatora obliczona jest nawet na 6 lat, to jednak mimo wszystko każdy kierowca powinien wiedzieć, jak rozpoznać moment, gdy dana bateria powoli traci swoje właściwości i należałoby ją wymienić na zupełnie nową.
Podstawowym objawem kłopotów z akumulatorem jest problem z uruchomieniem auta. Oczywiście, jeśli auto nie zapali, jednoznacznie wskazuje to na problem z akumulatorem, lecz warto się przyjrzeć również sytuacji, gdy samochód będzie musiał kręcić rozrusznikiem nieco dłużej niż standardowo.
Innym bardzo często spotykanym objawem jest sytuacja, gdy w aucie pojawiać się będą problemy z elektryką czy też obecne będą przyciemnione światła.
Ostatnim z wartych uwagi objawów, że żywotność danego akumulatora ma się już ku końcowi, jest nieprzyjemny zapach, który może się z niego wydobywać lub wyraźnie skorodowane złącza. Wszystko to sprawia, że daną baterię powinno się czym prędzej zastąpić zupełnie nową. W przeciwnym wypadku samochód pewnego dnia może zwyczajnie nie zapalić, co może okazać się naprawdę dużym problemem.

Najlepszym sposobem na sprawdzenie słabego akumulatora jest sprawdzenie na nim napięcia za pomocą woltomierza.  Jeżeli po naładowaniu akumulator nadal jest słaby to prawdopodobnie jest on do wymiany.

montaz haka w aucie
Poprzedni post
Jak wygląda montaż haka holowniczego w samochodzie i ile kosztuje?
Okiennik Wielki
Następny post
Okiennik wielki