15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
numer vin

Gdzie znajduje się numer VIN w samochodzie i w dowodzie rejestracyjnym?

Każdy doskonale wie, czym jest numer pesel. Posługujemy się nim na co dzień, szczególnie często w przypadku spraw urzędowych czy też podczas zawierania różnego rodzaju umów. Jak się jednak okazuje, podobny numer posiada również samochód. Numer VIN, bo tak się konkretnie nazywa, jest tym samym co dla nas numer pesel. Niestety wielu kierowców nie wie, gdzie jest numer VIN w samochodzie i na dowodzie rejestracyjnym. Gdzie go zatem szukać?

Gdzie jest numer VIN?

Gdzie jest numer VIN w dowodzie rejestracyjnym, a także w samochodzie? Gdzie się go powinno szukać? Jak się okazuje, znalezienie tego numeru nie jest wcale tak trudne, jak się może wydawać.
W przypadku dowodu rejestracyjnego trzeba poszukać jedynie pola oznaczonego literką E. To właśnie tam znajduje się ciąg znaków, które są numerem VIN. Jeśli chodzi natomiast o samochód, to w tym wypadku zadanie jest nieco trudniejsze, ponieważ w zależności od auta, może on być umieszczony w różnych miejscach. Zdecydowanie najczęściej obecny jest w podszybiu, lecz spotkać się można z tabliczką z numerem VIN także pod maską, a nawet na progach auta od strony kierowcy.

Gdzie jest numer vin w dowodzie rejestracyjnym ?

gdzie jest numer vin w dowodzie rejestracyjnym

gdzie jest numer vin w dowodzie rejestracyjnym

Gdzie jest numer vin w samochodzie ?

  • pod maską tabliczka znamionowa od lewej strony auta (w przypadku mark takich jak Alfa Romeo, BMW, Chrysler, Fiat, Mercedes, Renault, Skoda, Seat)
  • przegroda czołowa
  • w pobliżu prawego amortyzatora
  • słupek środkowy prawy ( w przypadku volvo)
  • podłoga pod kanapą z tyłu ( chrysler)
  • podłoga bagażnika ( w przypadku Alby romeo, fiata, jaguara, jeepa, peugeota, porsche)
  • obudowa deski rozdzielczej po lewej stronie ( w przypadku takich marek jak Audi, BMW, Chrysler, Citroen, Ford, Honda, Jaguar, Jeep, Land Rover, Mazda, Mercedes, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Porsche, Renault, Seat, Skoda, Toyota, Volkswagen, Volvo.)
  • Podłużnica prawa ramy, za przednim kołem – ( w przypadku takich marek jak KIA, Land Rover, Mercedes, Suzuki, Toyota)
  • Podłużnica prawa ramy, za tylnym kołem – ( w przypadku takich marek jak Jeep, Mitsubishi, Nissan, Opel)
gdzie jest numer vin w samochodzie

gdzie jest numer vin w samochodzie

Dlaczego numer VIN jest tak ważny?

Jak zatem widać, znalezienie tego numeru nie jest specjalnie trudne i z pewnością każdy sobie z tym zadaniem poradzi. Warto się jednak teraz zastanowić nad tym, z jakiego powodu tak właściwie numer nadwozia w dowodzie czy też na tabliczce auta jest tak ważny. Co on w ogóle oznacza?
Numer identyfikacyjny pojazd, czyli VIN, to specjalne oznaczenie, które nadawane jest każdemu auta. Jest ono unikatowe i nie ma na rynku samochodu z takim samym numerem. Zakodowane są w nim podstawowe dane auta, takie jak marka, model, rocznik czy też nawet silnik i wyposażenie. Powoduje to, że jest to numer niezwykle ważny, jeśli chodzi o zdobycie wiedzy na temat danego auta. Dzięki niemu sprawdzić można, czy danym samochód został skradziony, jaki jest jego przebieg czy też, jaką ma przeszłość powypadkową. Jest to więc jeden z najważniejszych parametrów, które sprawdzane są w przypadku kupowania samochodu używanego.
Kto ma dostęp do takich informacji? Zdecydowanie najlepiej udać się po pomoc do autoryzowanego serwisu danego producenta, ponieważ dysponuje on zdecydowanie największą ilością danych na temat takiego auta.

 

Gdzie sprawdzić numer VIN ?

Najlepiej w bezpłatnej bazie CEPiK lub na stronie historiapojazdu.gov.pl ( w tym przypadku należy wpisac numer VIN i datę pierwszej rejestracji samochodu). Możesz to także zrobić kontaktując się z autoryzowanym salonem obsługi ( ASO) danej marki samochodu.

Poprzedni post
Czym jest skrzyżowanie o ruchu okrężnym oraz rondo?
skrzyżowanie równorzędne
Następny post
Skrzyżowanie równorzędne – kto ma na nim pierwszeństwo ?