15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
skrzyżowanie równorzędne

Skrzyżowanie równorzędne – kto ma na nim pierwszeństwo ?

Pomimo tego że wielu poruszających się na co dzień samochodami kierowców ma prawo jazdy od kilkunastu lub kilkudziesięciu lat, to jednak nadal nie znają oni podstawowych zasad i przepisów ruchu drogowego. Koronnym tego przykładem jest nieznajomość zasad panujących na skrzyżowaniu równorzędnym. Warto się nieco na ten temat dowiedzieć.

Czym jest skrzyżowanie równorzędne?

Zanim jednak przejdzie się do najważniejszej sprawy, czyli tego, kto ma na takim skrzyżowaniu pierwszeństwo, a kto musi innym kierowcom ustąpić, najpierw warto się dowiedzieć, czym taki rodzaj skrzyżowania w ogóle jest. Jak to więc wygląda w szczegółach?
Jak każdy kierowca doskonale wie, na ogromnej części skrzyżowań obecne są odpowiednie znaki lub sygnalizacja informująca, kto w danej chwili ma pierwszeństwo. Czasem jednak kierowca natrafić może na swojej drodze na sytuację, gdy na skrzyżowaniu nie będzie żadnej informacji o pierwszeństwie. Nie będzie na nim obecna sygnalizacja świetlna, a także nie będą postawione znaki informujące, który z kierowców może jechać pierwszy. Jest to właśnie skrzyżowanie równorzędne. Jak się jednak na nim powinno zachować? Który z kierowców będzie miał na takim skrzyżowaniu pierwszeństwo?

Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym?

Standardowo pierwszeństwo na drodze określają znaki lub sygnalizacja świetlna. W chwili jednak, gdy na skrzyżowaniu takich elementów zabraknie, wielu kierowców ma problem z określeniem tego, kto w danej chwili może jechać jako pierwszy. Mało tego są i tacy kierowcy, którzy jeżdżą na pamięć i nie sprawdzają, kto aktualnie ma pierwszeństwo. Jest to niezwykle niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do zderzenia z poprawnie jadącym pojazdem.
Jak zatem wygląda kwestia pierwszeństwa na takim skrzyżowaniu? Jak się okazuje, zasada w tym wypadku jest o wiele prostsza, niż się może wydawać. Dojeżdżając na takie skrzyżowanie, należy zawsze ustępować kierowcy, który znajduje się po naszej prawej stronie. Obowiązuje tu bowiem zasada prawej ręki. Oczywiście nawet mając pierwszeństwo, warto zastosować zasadę ograniczonego zaufania i upewnić się, czy kierowcy z lewej faktycznie ustępują nam pierwszeństwa. Rzecz jasna, jeśli na skrzyżowaniu obecne jest torowisko tramwajowe, nadjeżdżający tramwaj zawsze ma pierwszeństwo.

kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym

kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym

Czym jest zasada prawej ręki ?

Zasada prawej ręki to prosta zasada, którą każdy kierowca powinien znać. Jeżeli jesteśmy na skrzyżowaniu równorzędnych na którym nie ma znaków to należy przepuścić pojazdy z naszej prawej strony, natomiast pojazdy, które nas mają z prawej strony powinny ustąpić nam pierwszeństwa.

numer vin
Poprzedni post
Gdzie znajduje się numer VIN w samochodzie i w dowodzie rejestracyjnym?
zatrzymane prawo jazdy w polsce a jazda za granicą
Następny post
Zatrzymane prawo jazdy w Polsce – czy można jeździć za granicą?