15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata

Jak wybrać okulary do jazdy nocą samochodem?

Zdecydowana większość kierowców nie lubi jeździć nocą, zwłaszcza poza miastem. Mały ruch na drodze nie rekompensuje dyskomfortu spowodowanego ograniczoną widocznością oraz oślepianiem spowodowanym światłami samochodów jadących z naprzeciwka.

Okulary do jazdy nocą

Komfort kierowania samochodem po zmroku w dużej mierze mogą poprawić specjalne okulary przeznaczone dla kierowców. Ich zadaniem jest pochłanianie wszelkich odblasków, rozjaśnianie widzianego obrazu, zwiększenie kontrastu odbieranego obrazu. Dzięki temu oczy się nie męczą a komfort jazdy nocą znacznie się zwiększa.

Okularów do jazdy nocnej mogą używać zarówno kierowcy bez wady wzroku, jak i ci, którzy noszą szkła korekcyjne. W tym drugim przypadku szkła muszą być powleczone odpowiednimi filtrami. Tańszym rozwiązaniem jest kupienie specjalnych nakładek na okulary korekcyjne.

Jakie okulary do jazdy w nocy wybrać?

Wybierając okulary do jazdy nocnej, należy przede wszystkim postawić na jakość. Okulary kupione na bazarze za kilkanaście złotych nie spełnią swojego zadania. Będą miały żółty kolor, ale w rzeczywistości nie są pokryte żadnymi filtrami.

Dobrej jakości okulary dla kierowców powinny mieć soczewki pokryte trzema filtrami:

    • antyrefleksyjnym,
    • polaryzacyjnym,
    • fotochromowym.

 

Zadaniem filtru antyrefleksyjnego jest ograniczenie odbić światła, zarówno tego z zewnątrz samochodu, jak i tego z wewnątrz. Dzięki temu oczy nie są narażone na nagłe oślepienie. Powłoka antyrefleksyjna zwiększa także kontrast obrazu. Okulary dla kierowców do jazdy nocą z antyrefleksem zalecane są także dla osób pracujących przy komputerze.

Okulary polaryzacyjne chronią oczy przed promieniami padającymi poziomo, które mogą oślepić. Taki efekt zna na pewno większość kierowców podróżujących po zmierzchu. Filtr polaryzacyjny sprawia, że światło nie pada poziomo, zmniejsza także kontrast kolorów.

Okulary z filtrem fotochromowym to bardzo wygodna opcja. Kolor soczewek automatycznie dostosowuje się do warunków świetlnych. Im więcej światła, tym soczewki bardziej są przyciemnione, stopień przyciemnienia zależy od wybranej wersji.

Przy wyborze okularów do jazdy w nocy należy bardzo dokładnie dowiedzieć się jakimi filtrami pokryte są soczewki. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem są okulary z wszystkimi trzema powłokami. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób z wadą wzroku, które noszą szkła korekcyjne.

okulary do jazdy nocą

okulary do jazdy nocą

Poprzedni post
Ile kosztuje naprawa lub regeneracja skrzyni biegów?
gdzie znaleźć numer druku prawa jazdy
Następny post
Gdzie znaleźć numer prawa jazdy