15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata

Światła do jazdy dziennej – Czym są oraz kiedy ich używać

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami kierowcy zobowiązani są do używania świateł w samochodzie przez cały rok. Niestety bardzo często pojawia się problem dotyczące tego kiedy należy używać światła mijania, a kiedy świateł do jazdy dziennej. Choć to dwa zupełnie inne typy oświetlenia, niestety kierowcy bardzo często je mylą, przede wszystkim jeżeli chodzi o sytuacje, w których dopuszczalne jest ich użycie. Kiedy mamy obowiązek używania świateł mijani, a kiedy możemy skorzystać ze świateł drogowych?

światła do jazdy dziennej przepisy

światła do jazdy dziennej przepisy

Co warto wiedzieć o światłach do jazdy dziennej?

Światła do jazdy dziennej co znacznie słabsza od świateł mijania. Ich moc waha się zaledwie od kilku do kilkunastu watów, gdzie w przypadku świateł mijania moc żarówek wynosi 40-55 wat. Zadaniem świateł dziennych nie jest oświetlenie drogi. Ich celem jest przede wszystkim zapewnienie lepszej widoczności samochodów dla kierowców, którzy nadjeżdżającą z przeciwka. Ze względu na to są to światła, które umieszczone są wyłącznie w przedniej części pojazdu. W większości samochodów jest to typ świateł bezobsługowych, a co za tym idzie, zapalane są automatycznie wraz z uruchomieniem silnika. Ich wyłączenie następuje po zgaszeniu silnika bądź zapaleniu świateł mijania, drogowych czy przeciwmgielnych.

Światła do jazdy dziennej a przepisy drogowe

Ze względu na swoją niewielką moc, światła do jazdy dziennej nie powinny być użytkowane zawsze i w każdych warunkach atmosferycznych. Zgodnie z przepisami ich wykorzystanie dopuszczalne jest w czasie jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza od świtu do zmierzchu. Wbrew pozorom światła do jazdy dziennej nie są podstawowym rodzajem oświetlenia – takim typem, który sprawdzi się w każdej sytuacji na drodze, są światła mijania, które mogą, ale nie muszą zostać zastąpione przez światła do jazdy dziennej tylko i wyłącznie w określonych sytuacjach. Warto przy tym zaznaczyć, że posiadanie świateł dziennych nie jest obowiązkiem każdego kierowcy poruszającego się po drodze.

O czym należy pamiętać wybierając światła do jazdy dziennej?

Najważniejszym czynnikiem przy wyborze świateł do jazdy dziennej jest homologacja. Każda część zestawu świetlnego powinna być oznaczona homologacją E oraz numerem europejskiego państwa, na terenie którego światła będą użytkowane.

Poprzedni post
Czym jest indeks prędkości opony?
Konserwacja podwozia
Następny post
Konserwacja podwozia – co daje i ile to kosztuje?