15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
karta pojazdu

Jak należy postąpić w przypadku zgubienia karty pojazdu?

Choć nie jest ona zbyt często wykorzystywana, to jednak brak karty pojazdu może okazać się kwestią niezwykłe problematyczną przy rejestracji czy sprzedaży pojazdu. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest złożenie wniosku o wydanie duplikatu karty. W tym przypadku niezbędne będzie nie tylko oświadczenie o zagubieniu karty pojazdu, ale załatwienie również kilku innych formalności.

Co zrobić gdy zostanie zgubiona karta pojazdu?

Tak naprawdę zgubienie czy zniszczenie dokumentów urzędowych może zdarzyć się każdemu. Karta pojazdu jest dokumentem, który nie jest wymagany przy standardowej kontroli na drodze, w związku z czym wielu kierowców nie ma jej przy sobie w aucie, co dość często stwarza trudności w jej odnalezieniu gdy jest potrzebna. Karta pojazdu jest jednak niezbędna w przypadku konieczności załatwienia jakiejkolwiek sprawy w wydziale komunikacji. Choć nie trzeba jej mieć codziennie przy sobie, to jednak warto zadbać o to, by umieszczona była w bezpiecznym miejscu przede wszystkim ze względu na to, że wydanie duplikatu może nieco potrwać, co będzie utrudniało szybkie załatwienie sprawy. Warto wiedzieć, że nie każdy musi posiadać kartę pojazdu. Z tego obowiązku zwolnieni są posiadacze pojazdów, które zostały zarejestrowane przed 1 lipca 1999 roku, o taki dokument nie muszą ubiegać się również właściciele pojazdów pochodzących z zagranicy, aut zabytkowych czy tych, które zakupione zostały na rzecz Skarbu Państwa.

zgubiona karta pojazdu

zgubiona karta pojazdu

Oświadczenie o zagubieniu karty pojazdu i wniosek o wydanie duplikatu

W karcie pojazdu znajdują się wszystkie informacje techniczne oraz identyfikacyjne dotyczące pojazdu. Jeżeli taki dokument zostanie zniszczony bądź zgubiony, niezbędne jest złożenie natychmiastowo wniosku o wydanie nowego. Pierwsze kroki należy skierować do wydziału komunikacji odpowiedniego dla miejsca rejestracji pojazdu. W tym miejscu niezbędne będzie złożenie odpowiedniego wniosku oraz dołączenie dowodu rejestracyjnego pojazdu wraz z oświadczeniem odnoszącym się do okoliczności zniszczenia bądź utraty karty pojazdu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że takie oświadczenie jest składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Przy rejestracji wniosku urzędnik ma prawo domagać się przedstawienia dokumentu tożsamości oraz potwierdzenie zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia samochodu od odpowiedzialności cywilnej, dlatego też na wszelki wypadek takie dokumenty należy mieć przy sobie.
Jeżeli karta pojazdu została zgubiona przed pierwszą rejestracją nowego pojazdu, wówczas urząd najczęściej wydaje drugi egzemplarz na podstawie informacji pozyskanych od importera lub producenta auta. W innej sytuacji podstawą do wydania duplikatu karty pojazdu będzie oświadczenie podpisane przez osobę, która taki dokument utraciła. Do spełnienia wszelkich wymogów formalnych niezbędne również będzie uzyskanie zaświadczenia z urzędu, który poprzednio rejestrował pojazd – chodzi tu przede wszystkim o potwierdzenie najistotniejszych danych.

czujniki ciśnienia w oponach
Poprzedni post
Jak działają czujniki ciśnienia w oponach?
wymiana płynu chłodniczego
Następny post
Wymiana płynu chłodniczego – Dlaczego należy dbać o regularną wymianę ?