PB95 4,49
PB98 4,75
ON 4,59
LPG 1,89
Serwis Zawieszony
Marcin Klimkowski | 23 stycznia 2014 11:11

Palisz e-papierosy? Alkomat wskaże, że jesteś pijany!

Tanie urządzenia mogą być niebezpieczne.

Na ciekawą informację trafiliśmy w "Dzienniku Zachodnim". Okazuję się, że tanie alkomaty, które tak ostatnio zachwalał premier Donald Tusk, wskazują, że po wypaleniu e-papierosa człowiek jest nietrzeźwy. Dopiero bardziej precyzyjny policyjny alkomat wskazuje, że doszło do przekłamania.

"Dziennik Zachodni" piszę, że w liquidach z nikotyną, którymi napełnia się e-papierosy, są gliceryna, linalol, glikol i alkohole. Wraz z parą wdycha się do płuc właśnie te ostatnie. Reagują na nie tanie mierniki zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. A już tanie alkomaty potrafią pokazać od 0,1 do 0,3 promila. Kilkanaście minut po wypaleniu papierosa wskazanie jest już prawidłowe.

Czy zatem palący elektroniczne papierosy muszą omijać z daleka alkomaty i kontrole drogowe? Urządzenia za ok. 50 zł (z atestem) wykazują w wydychanym powietrzu do 0,1 do 0,3 promila. Dopiero po kilkunastu minutach po paleniu e-papierosa wszystko wraca do normy - czytamy w gazecie.

Ciekawe, czy e-papieros alarmuje także nowe policyjne urządzenia, które nie służą do precyzyjnego pomiaru zawartości alkoholu, ale do odsiewania trzeźwych od podejrzanych o jazdę na podwójnym gazie?

Źródło: Dziennik Zachodni

Daj sygnał.gif

e-papierosy pijany kierowca pijani kierowcy drinking and driving picie za kierownicą

46Komentarze

heniek 14 maja 2014 14:07
0 0 0
ja też uważam, że nie warto tyle wydawać. ja za swój dałem 180 ale mam dwie baterie i dwa zbiorniki więc się opłacało.
andrzei 14 maja 2014 14:04
0 0 0
Nie tylko po e-papierosach wychodzi pozytywny wynik. Kiedy jeszcze paliłem, sam dmuchnąłem w alkomat. Wynik około 0,5 na minutę po spaleniu papierosa. Alkomat nie był z najniższej półki - wtedy około 350 zł. Do dziś to jeden z lepszych alkomatów wyposażonych w czujnik półprzewodnikowy. Oczywiście policyjne elktrochemiczne pokazują 0,0.
Gość 14 maja 2014 14:04
0 0 0
Zgodnie z rozporządzeniem r. 496 KGP z 2004 roku masz prawo poinformować policjana że paliiłeś i w przypadku wykazania zawartości alkoholu badanie jest owtarzane bodajże za 30 min. Link: http://www.nettax.pl/dzienniki/dukgp/2004/9/poz.40.htm
Gość 14 maja 2014 14:03
0 0 0
Dzidziuś życia nie znasz . Policja też ma graty a nie urządzenia i można przypuszczać że też może wykazać i wtedy chciałbym widzieć czy będziesz taki mądry .
Piechur 14 maja 2014 14:03
1 1 0
W instrukcjach alkomatu jak byk pisze że stosować kilka minut po wypiciu lub spaleniu papierosa. Czy naprawdę już nikt nie czyta instrukcji?
endi krk 14 maja 2014 14:03
1 1 0
Moja żona została zatrzymana przez policje bo użyła spryskiwacze do szyb. Wyszło 0.04 i policjant stwierdził ze dalej nie pojedzie bo jest pod wpływem. Na szczęście kolejnemu zatrzymanemu pechowcowi tez wyszło 0.03 i doszli ze to wina płynu do spryskiwaczy. Niestety zona musiała czekać 30minut aż urządzenie pokazało wynik 0.0 dopiero mogła odjechać. My w tej sprawie składany zarzalenie za bezpodstawne przetrzymywanie, zresztą zaproponował to sam policjant który kokonywal kontroli.
Gość 14 maja 2014 14:03
0 0 0
Policja ma alkomaty elektrochemiczne i dlatego one nie wykazują..
Gość 14 maja 2014 14:03
0 0 0
Alkohole w liquidzie do e-papierosa?????Hahahahaha....Ubawilem sie na maksa. No chyba ze w tych tanich chinskich tandetach na allegro za 2,50, no to moge jeszcze uwierzyc. Ja juz dwa lata pale tego elektronika i sam sobie robie te olejki i nic innego w nich nie ma jak tylko glikol, gliceryna i aromat. Cosik mi sie zdaje ze ten artykul to nastepna zenujaca proba skompromitowania e-papierosow przez koncerny tytoniowe.
Gość 14 maja 2014 14:03
0 0 0
To jest tak ok 100 zł x ilość kierowców w naszym kraju = ilość zarobionej kasy - tyle ile dostał ten No w łapę za wprowadzenie takiego przepisu .
Gość 14 maja 2014 14:03
1 1 0
odp Ci zaq: mam fajke za 100 PLN. po cholere mi jakis za 300/400 PLN. A z jakiej sluzby? Ciekawosc to pierwszy stopien do piekla.
Gość 14 maja 2014 14:03
0 0 0
A co za kretyn bada sie gownianym alkomatem? A moze autor vodke rozciecza z woda i sie chwali ze litra na czache przyjal... wtf!
klemensGDANSK 14 maja 2014 14:03
0 0 0
jak huju/pizdo można wypalić e fajke debil !
Gość 14 maja 2014 14:03
0 0 0
nie wszystkie liqudiy zawierają etanol!
XXL 14 maja 2014 14:03
1 1 0
Heh bez komentarza;-)
anty 14 maja 2014 14:03
0 0 0
No tak ale mojsiek zarobił na frajerach kupujących e-pety a teraz zarobi na alkotestach/alkomatach i kółko się kręci byle tylko kogoś oskubać !!