15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
Co grozi za jazdę bez prawa jazdy?

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy?

Choć każdy doskonale wie, że jazda samochodem wymaga posiadani odpowiednich umiejętności oraz wiedzy, które potwierdzone są zdobyciem prawa jazdy, to jednak coraz częściej widuje się na drogach kierowców, którzy wspomnianych uprawnień nie posiadają. Jakie są konsekwencje dla tych osób, które poruszają się samochodami po drogach, pomimo braku do tego stosownych uprawień?

Spis treści:

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy?

Wiele osób uważa, że nie potrzebują prawa jazdy, ponieważ posiadają wystarczające umiejętności, aby poruszać się samochodem lub też motocyklem. Jak się jednak okazuje przepisy kodeksu drogowego twierdzą inaczej, a to sprawia, że osobom tym grożą poważne kary.
Jeśli okaże się, że dany kierowca jedzie autem bez prawa jazdy, to najpewniej otrzyma mandat w wysokości 500 złotych, a także policjant zakaże mu dalej jazdy, co oczywiście skutkować będzie holowaniem pojazdu.
Często zdarza się sytuacja, gdy nie ma się uprawnień do prowadzenia danego pojazdu, lecz posiada się do innego. Często tak się dzieje, gdy posiada się prawo jazdy kategorii B, a jedzie się motocyklem, wtedy grozi takiej osobie mandat w wysokości 300 złotych.

Utracenie prawa jazdy

Oczywiście zdarzyć się może i tak, że ktoś posiadał prawo jazdy, lecz utracił je np. za zbyt szybką jazdę. Jazda bez prawa jazdy w takim wypadku to ryzyko nie tylko otrzymania mandatu, lecz również odsiadki, ponieważ grożą za to aż dwa lata więzienia.
Znacznie większe konsekwencje czkają na te osoby, które poruszają się samochodem pomimo zakazu sądowego. Jeśli np. jechało się po alkoholu, czy też spowodowało wpadek, a sąd odebrał danej osobie uprawnienia, wtedy złapana na jeździe osoba może pójść do wiezienia nawet na 5 lat.

jazda bez uprawnień

jazda bez uprawnień

Posługiwanie się fałszywym prawem jazdy

Ostatnim z często spotykanych przypadków jest sytuacja, gdy kierowca okazuje podczas kontroli fałszywe prawo jazdy. Jest to najgorszy możliwy dla kierowcy scenariusz, ponieważ w tym wypadku dotyczyć go będzie już nie tylko kodeks drogowy, lecz również karny, ponieważ dokonuje on oszustwa, za które grozi więzienie.
Jeśli podczas posługiwania się takim fałszywym prawem jazdy spowoduje się np. wypadek, trzeba się liczyć z konsekwencjami w postaci regresu od firmy ubezpieczeniowej, czyli konieczności zapłacenia za wszystkie wyrządzone szkody, co często oznacza rachunek na nawet setki tysięcy złotych.

prawo jazdy w telefonie
Poprzedni post
Prawo jazdy w telefonie
jak obliczyć spalanie
Następny post
Jak obliczyć spalanie w samochodzie ?