15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
prawo jazdy w telefonie

Prawo jazdy w telefonie

W obecnym stanie prawnym kierowcy w Polsce nie mają obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy. Taka nowelizacja weszła w życie w grudniu 2020 roku.

Jak mieć prawo jazdy w telefonie?

Warto jednak posiadać prawo jazdy na telefonie, ponieważ jest to przydatne podczas stłuczki i innych losowych sytuacji, które mogą przytrafić się podczas kierowania pojazdem. Aplikacja prawa jazdy umożliwia także dostęp do informacji na temat pojazdu oraz kierowcy. Dokument potwierdzający uprawnienia do kierowania samochodu warto posiadać zwłaszcza podczas kontroli policyjnych oraz drobnych kolizji. Warto zwrócić uwagę na fakt, że może się zdarzyć sytuacja, gdy policja nie będzie miała dostępu do bazy CEP.

Jak się posługiwać aplikacją mObywatel?

Pierwszym krokiem jest instalacja aplikacji mObywatel, która wcześniej znana była pod nazwą mTożsamość. Jest to portfel cyfrowy, który zawiera wszystkie najważniejsze dokumenty, takie jak dowód osobisty, prawo jazdy, a nawet potwierdzenie szczepienia przeciwko wirusowi COVID-19. Dlatego jest to bardzo przydatne narzędzie, z którego warto korzystać. Przy użyciu aplikacji można również bardzo szybko sprawdzić ilość punktów karnych, a także ubezpieczenie pojazdu. Znajduje się tam tak naprawdę wszystko co jest potrzebne kierowcy. Należy jednak mieć na uwadze, że dokumenty cyfrowe są jedynie ważne w Polsce. W przypadku wyjazdu za granicę trzeba mieć wszystkie dokumenty ze sobą. Do poprawnego działania aplikacji niezbędne jest posiadania profilu zaufanego. Umożliwia on sprawną identyfikację każdej osoby w sieci. Można go założyć przez internet lub w placówkach bankowych. Pierwsze co należy zrobić po otworzeniu aplikacji to dodanie modułu mTożsamość, a następnie mPrawo Jazdy. Uruchomienie reszty aplikacji nie jest możliwe bez modułu mTożsamość.

aplikacja prawo jazdy

aplikacja prawo jazdy

Wszystko na temat prawa jazdy w telefonie

Instalacja aplikacji mPrawo Jazdy jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Warto dodać, że w bazie CEK mogą gromadzić się błędy, które mogą być w każdej chwili zgłoszone, jeżeli zostaną ujawnione w aplikacji. Jednocześnie jest to bardzo duża wygoda, ponieważ nie trzeba ze sobą nosić dokumentów. Wszystkie ma się zawsze przy sobie, ponieważ z reguły każdy ma przy sobie telefon. Jest to narzędzie, które znacznie ułatwia życie, a w przypadku zawodowych kierowców jest niezastąpione. Możliwość sprawdzenia danych pojazdu i ważności ubezpieczenia w każdym momencie jest dużym udogodnieniem.

aplikacja mobywatel prawo jazdy

aplikacja mobywatel prawo jazdy

 

jak wyrobić kartę kierowcy
Poprzedni post
Czym jest i jak można wyrobić kartę kierowcy?
Co grozi za jazdę bez prawa jazdy?
Następny post
Co grozi za jazdę bez prawa jazdy?