15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
jak obliczyć spalanie

Jak obliczyć spalanie w samochodzie ?

Zużycie paliwa jest to niewątpliwie duży koszt w użytkowaniu samochodu. To ile ono wyniesie, jest zależne od kilku kwestii. Osoby, które wybierają nowy samochód, często najbardziej biorą pod uwagę spalanie paliwa. Warto więc wiedzieć, jak obliczyć spalanie.

zużycie paliwa

zużycie paliwa

Spis treści:

Jak obliczyć zużycie paliwa w samochodzie?

Bardzo często podczas szukania odpowiedniego samochodu zaczynamy od szukania informacji w sieci. Wpisujemy na stronach internetowych, ile wynosi spalanie paliwa w przypadku konkretnego modelu. Takowe informacje umieszczane są na stronach internetowych producentów pojazdów, ale można także wyszukać je w serwisach, które skupiają posiadaczy różnych marek samochodów. Nasuwa się jednak pytanie, czy warto takie dane traktować jako realny wyznacznik wielkości spalania? Taka metoda powoduje, iż wyniki, które uzyskamy w czasie użytkowania samochodu mogą być dalekie od tych, które są podawane przez producenta. Powstałe różnice wynikają głównie z procedury homologacyjnej. Jednym z takowych testów są próby na hamowniach podwoziowych. Można wtedy dostrzec, czy dane auto spełnia faktycznie spełnia podstawowe wymogi, które dotyczą emisji szkodliwych substancji oraz jakie jest zużycie paliw.

Problem jest jednak taki, że takowe badania można przeprowadzić tylko w ściśle określonych warunkach. Temperatura komory nie może wynosić inaczej niż 20 do 30 stopni Celsjusza. Trzeba też mieć odpowiednią wilgotność bezwzględną, a także spełnić kilka innych warunków.

Możesz też spróbować samodzielnie obliczyć zużycie paliwa w Twoim aucie. W tym celu:

 • Jedź na stacje benzynową i zatankuj do pełna
 • Sprawdź w danych technicznych jaką pojemność ma bak w Twoim samochodzie
 • Rusz w trase ale przed tym zresetuj licznik do zera lub zapisz jego stan
 • W momencie gdy wskaźnik paliwa pokaże równo 1/2 zrób obliczenia:

Jeżeli Twój bak mi 100 litrów to oznacza że przy 1/2 zużyłeś 50 litrów paliwa. Sprawdź stan swojego licznika. Przykładowo jeżeli przejechałeś od momentu tankowania 350 km należy ten dystans podzielić przez ilość zużytych litrów paliwa. Czyli 350km / 50 litrów paliwa = 7 – to jest Twoje średnie spalanie.

Jak obliczyć spalanie ?

Podziel ilość przejechanych kilometrów przez ilość zużytych litrów paliwa.

Co wpływa na zużycie paliwa?

Co wpływa na zużycie paliwa?

Co wpływa na zużycie paliwa?

Na spalanie w aucie zbiera się wiele czynników, m.in: styl jazdy, usterki w pojeździe, niskie ciśnienie w oponach, jazda z włączoną klimatyzacją czy przewożenie ciężkich rzeczy. Można do tego doliczyć też źle dobrany olej silnikowy, zużyte świece zapłonowe oraz uszkodzoną klimatyzację. Jeżeli nasze auto nagle zacznie więcej palić, to warto rozpocząć obserwacje, które pozwolą nam dostrzec, czy po każdym tankowania sytuacja zdarza się ponownie albo może wyższe spalanie było chwilowe. Jeżeli niestety nie wiemy, jaka jest możliwa przyczyna takiego stanu rzeczy, powinno się odwiedzić mechanika, który powinien problem rozwiązać. Często takowe problemy są stosunkowo łatwe do rozwiązania i nie wymagają drogich napraw lub wymiany różnych części.

Co wpływa na spalanie

 • styl jazdy kierowcy
 • prędkość
 • opony
 • obciążenie pojazdu
 • ciśnienie w oponach
 • używanie klimatyzacji
 • warunki pogodowe
Co grozi za jazdę bez prawa jazdy?
Poprzedni post
Co grozi za jazdę bez prawa jazdy?
dorabianie kluczy samochodowych
Następny post
Ile kosztuje i jak wygląda dorabianie kluczyka do samochodu?