15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
wymiana licznika w samochodzie

Wymiana licznika w samochodzie – Co warto wiedzieć ?

Zgodnie z przepisami istnieje możliwość wymiany licznika. Od 1 stycznia 2020 roku, aby tego dokonać, niezbędne jest zgłoszenie się z pojazdem do stacji kontroli pojazdów. Jest to jedyny sposób na legalne przepisanie auta nowego przebiegu.

Kiedy możliwa jest wymiana licznika w samochodzie?

Licznik samochodowy to potoczna nazwa dla urządzenia wskazującego przebieg pojazdu. Warto wiedzieć, że jego prawidłowa nazwa to drogomierz, nie należy więc dziwić się temu, że obie nazwy bardzo często używane są zamienne.
Wymiana licznika na nowy jest możliwa, choć nie jest dopuszczalna w każdej sytuacji. Urządzenie pomiarowe można wymienić jeżeli nie odmierza ono przebiegu pojazdu lub gdy niezbędna jest wymiana na nowy elementu, który jest ściśle powiązany z licznikiem.
Drogomierz musi być wymieniony na sprawny i właściwy dla danego typu pojazdu. W tym przypadku warto sięgnąć do zaleceń producenta.

Wizyta na stacji kontroli pojazdów

Jak wiadomo, drogomierz można wymienić legalnie, jednakże nierozerwalną częścią tego procesu jest wizyta w stacji kontroli pojazdów. W tym przypadku koniecznie należy mieć ze sobą nie tylko dowód rejestracyjny, ale również oświadczenie o wymianie drogomierza. Takie oświadczenie można sporządzić zarówno samodzielnie w domu jak i skorzystać z gotowych formularzy dostępnych na każdej stacji kontroli pojazdów. Konieczne jest zebranie z osobą niezbędnych dokumentów, warto jednak wiedzieć, że nie ma obowiązku posiadania przy sobie poprzedniego drogomierza.

Decydując się na samodzielne spisanie oświadczenia w domu, należy pamiętać o tym, że musi on zawierać dane takie jak imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania. Oczywiście niezbędne będą również dane dotyczące samochodu i samego drogomierza takie jak:

  • marka i model pojazdu,
  • rok produkcji pojazdu,
  • numer VIN,
  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • przyczyny i datę wymiany drogomierza,
  • miejsce złożenia oświadczenia.

Aby dokument był wiążący, musisz zostać w nim zawarte następujące oświadczenie „Jestem świadomy/świadoma odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.

wymiana licznika

wymiana licznika

Gdzie zgłosić wymianę licznika w aucie?

Po wymianie drogomierza właściciel pojazdu musi zgłosić ten fakt. Wystarcz, że zgłosi się do stacji kontroli pojazdów, w terminie nieprzekraczającym 14 dni od wymiany. Diagnosta w stacji kontroli sam informacje o wymianie drogomierza wyślę do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że będzie to możliwe jedynie w przypadku, w którym dostarczono do stacji kontroli wszystkie dokumenty bezbłędnie wypełnione i zawierające prawdziwe dane.

 

ile czasu na przerejestrowanie auta
Poprzedni post
Ile jest czasu na przerejestrowanie samochodu ?
umowa kupna sprzedaży motocykla
Następny post
Umowa kupna sprzedaży motocykla – Co powinna zawierać ?