15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy

Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy jadąc samochodem ?

Każdy kierowca doskonale wie, że podczas planowania podróży autem, trzeba ze sobą wziąć nie tylko kluczyki do samochodu, lecz również portfel z wymaganymi dokumentami. Zapomnienie któregoś z dokumentów, szczególnie prawa jazdy, może oznaczać dość nieprzyjemne konsekwencje. Jak się jednak okazuje, coraz zaradniejsze jest pytanie, czy trzeba mieć prawo jazdy przy sobie, czy też nie. Jak się bowiem okazuje, przepisy w tym zakresie ulegają właśnie zmianie.

Jak było do tej pory?

Do tej pory za brak posiadanego przy sobie prawa jazdy, policjant mógł kierowcę pociągnąć do dość nieprzyjemnej odpowiedzialności. Przede wszystkim wiązało się to z ryzykiem otrzymania mandatu, nawet w wysokości 500 złotych, a co więcej, z zabronieniem przez policjanta dalszego prowadzenia auta, co oczywiście skończyłoby się wezwaniem znajomego, który mógłby odstawić auto lub też zadzwonieniem po lawetę.

 

Jak będzie teraz?

Od dawna kierowcy zgłaszali problem wymagania przez policje podczas kontroli drogowej wspomnianych dokumentów. Słusznie argumentowali to tym, że przecież policjant w radiowozie ma dostęp do wszystkich danych kierowcy poprzez komputer. Nie tylko może na nim sprawdzić aktualne uprawienia danego kierowcy, lecz również to, czy jest właścicielem pojazdu, którym się aktualnie porusza, ale też czy pojazd jest ubezpieczony. Posiadanie tych dokumentów przy sobie było więc mało sensowne.
Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy po tych wnioskach? Jak się okazuje od tego roku, czyli od 2021, nie ma już obowiązku wożenia ze sobą dokumentów poświadczających posiadanie uprawień do kierowania pojazdem. Co więcej, nie trzeba również mieć ze sobą potwierdzenia posiadania ubezpieczenia, ani oczywiście dowodu rejestracyjnego.

Czy jest to ułatwieniem dla kierowcy?

Jak zatem widać, to czy trzeba wozić prawo jazdy, czy też już nie zostało wyjaśnione. Warto się jednak zastanowić nad tym, czy takie rozwiązanie jest ułatwieniem dla każdego kierowcy? Oczywiście tak, ponieważ nie tylko

, lecz co najważniejsze znikło ryzyko, że ich brak oznaczać będzie poważne konsekwencje finansowe. Obecnie policja może wszystko sprawdzić w komputerze, bez potrzeby okazywania podczas kontroli jakichkolwiek fizycznych dokumentów. Jest to rozwiązanie z pewnością bardzo wygodne.

Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy ?

Od 5 grudnia 2020roku nie musimy mieć przy sobie dokumentu prawa jazdy i nie dostaniemy mandatu za brak takiego dokumentu przy sobie.

czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy

Prawo jazdy w telefonie

Warto zauważyć iż gdy nie chcemy ze sobą wozić prawa jazdy możemy wylegitymować się za pomocą aplikacji mObywatel do której możemy dodać swój dokument prawa jazdy. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Prawo jazdy w Telefonie

Prawo jazdy w Telefonie

 

Budowa sprzęgła
Poprzedni post
Jak działa sprzęgło w samochodzie? Budowa sprzęgła
Następny post
Po co wykonywana jest regulacja luzów zaworowych?