15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
jak wyrobić kartę kierowcy

Czym jest i jak można wyrobić kartę kierowcy?

Kartę kierowcy powinien posiadać każdy kierujący samochodem wyposażonym w tachograf (głównie są to pojazdy, których DMC jest większa niż 3,5 tony). Co warto wiedzieć o zasadach pozyskania karty kierowcy?

Czym jest karta kierowcy?

Obowiązek posiadania karty kierowcy nie jest narzucony wyłącznie przepisami prawa polskiego. Karta do tachografu jest szczegółowo regulowana przez Rozporządzenie Parlamentu i Rady Unii Europejskiej dotyczące stosowania urządzeń rejestrujących w transporcie drogowym. Zgodnie z rozporządzeniem karta musi być wydana każdemu kierowcy, który wykonuje przejazdy samochodem wyposażonym w tachograf cyfrowy. Jak wynika z przepisów międzynarodowych, konieczność wyrobienia karty kierowcy dotyczy przede wszystkim osób prowadzących pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony bądź kierowców, którzy przewożą w pojeździe więcej niż 9 osób.

karta Kierowcy - Wzór

karta Kierowcy – Wzór

Karta kierowcy wniosek

Aby wydana została karta kierowcy, wniosek należy złożyć w stosownym urzędzie odpowiednim do miejsca zamieszkania kierowcy. W Polsce za wydawanie tego typu karty odpowiedzialna jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych w Warszawie. Przed wydaniem karty należy wypełnić stosowny wniosek, który dostępny jest w Internecie bądź na miejscu w urzędzie. Warto wiedzieć, że może być on złożony zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej (w tym przypadku niezbędne będzie posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego). Do wniosku należy dołączyć kopie ważnego prawo jazdy – bez tego wniosek może nie zostać uwzględniony. Niezbędne jest również umieszczenie takich załączników jak fotografia kierowcy oraz kopia potwierdzenia uregulowania opłaty za wydanie karty. Brak jakichkolwiek dokumentów czy załączników lub niezgodność danych zawartych we wniosku z tymi, które znajdują się w prawie jazdy, może skutkować tym, że wniosek o wydanie karty zostanie odrzucony.
Po spełnieniu wszystkich formalności czas oczekiwania na wydanie karty to około 30 dni roboczych, począwszy od dnia złożenia poprawnie wypełnionego wniosku. Karta kierowcy wydawana jest na okres 5 lat, przy czym należy pamiętać o tym, że jej okres ważności nigdy nie może być dłuższy niż ważność prawa jazdy kierowcy. Dlatego też w wielu sytuacjach może zdarzyć się, że ważność karty kierowcy będzie krótsza niż przewidziane w przepisach 5 lat.

Ile kosztuje karta kierowcy ?

Karta kierowcy kosztuje 172.20 PLN (140 zł netto).

Skąd można pobrać wniosek o wydanie karty kierowcy ?

Wniosek należy pobrać i wydrukować z tego linku: https://info-car.pl/new/assets/wnioski/Karta_kierowcy_wniosek.pdf

Poprzedni post
Czym jest spalanie stukowe? Dlaczego jest niebezpieczne dla pojazdu?
prawo jazdy w telefonie
Następny post
Prawo jazdy w telefonie