15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
Doświetlanie zakrętów

Na czym polega doświetlanie zakrętów? Wady i zalety

System doświetlania zakrętów stanowi element dodatkowego wyposażania samochodu, który w znacznym stopniu wpływa na wyższy poziom bezpieczeństwa zarówno kierowcy, jak i innych uczestników ruchu. Jeszcze do niedawna technologia ta zarezerwowana była jedynie dla wysokiej klasy samochodów, obecnie – jest standardowym lub opcjonalnym wyposażeniem również przystępnych cenowo aut.

doświetlanie zakrętów

doświetlanie zakrętów

Co to jest doświetlanie zakrętów?

System doświetlania zakrętów to nowoczesna technologia, która zgodnie z nazwą ma za zadanie zwiększenie widoczności po zmierzchu. System ten oświetla zatem krawędź jezdni w sytuacji skrętu w prawo lub wewnętrzną część zakrętu momencie, w którym wykonywany jest skręt w lewo. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia nie tylko pokonywanie rond i łuków, ale również ustawia manewrowanie autem na słabo oświetlonym parkingu.

doświetlanie zakrętów

doświetlanie zakrętów

W jakich sytuacjach przydaje się system doświetlania zakrętów?

Jak wspomniano powyżej, system doświetlania aut ułatwia pokonywanie słabo oświetlonych łuków oraz zajmowanie miejsc parkingowych. Ponadto, ta owoczesna technologia pozwala uniknąć wielu szkód, w tym na przykład felgi na skutek przypadkowego uderzenia lub najechania na krawężnik. Ponadto, lepsza widoczność pozwala na unikniecie wjazdu w koleinę lub inną przeszkodę, a nawet potrącenia pieszego lub zwierzęcia. Tego typu rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim na obszarach położonych na uboczu miast i wsi.

Światła i doświetlanie zakrętów w samochodzie

Światła i doświetlanie zakrętów w samochodzie

Rodzaje systemu doświetlania zakrętów

Na rynku dostępne są różnorodne rozwiązania technologiczne, w tym: doświetlanie statyczne, dynamiczne, statyczno-dynamiczne czy też z wykorzystaniem technologii LED.

Rodzaje systemu doświetlania zakrętów:

  • statyczne
  • dynamiczne
  • statyczno-dynamiczne

 

 

System doświetlania zakrętów – wady

Doświetlanie zakrętów to nowoczesna technologia, która posiada wiele zalet oraz w znacznym stopniu poprawia bezpieczeństwo użytkowników ruchu. Niemniej jednak ma ona również swoje wady. Po pierwsze jest ona stosunkowo droga, a przez to mało dostępna dla wszystkich użytkowników aut. Po drugie, jest to system, który może ulegać awariom. W przypadku reflektorów ksenonowych uszkodzeniu podegrają zazwyczaj w pierwszej kolejności silniczki, które są odpowiedzialne za sterowanie reflektorem projekcyjnym. Natomiast w odniesieniu do świateł wykonanych w technologii LED, należy zwrócić uwagę na możliwość przepalania się diod. Po trzecie, należy podkreślić, że producenci zaawansowanych systemów doświetlania zakrętów nie przewidują wymiany ich poszczególnych elementów, a w przypadku nawet drobnej usterki konieczna jest zakup całego reflektora, co wiąże się z dość wysokimi kosztami.

Poprzedni post
Co to jest podsterowność i nadsterowność?
potrącenie psa
Następny post
Co się dzieje w przypadku potrącenia psa?