15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?

Nie da się ukryć, że w ciągu kilku ostatnich lat niezwykle dużą popularność na rynku samochodowym zyskały auta elektryczne. Reklamowane są one jako ekologiczniejsze niż klasyczne auta spalinowe, a także o wiele od nich tańsze w eksploatacji. Nikt jednak nie podaje precyzyjnie tego, ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego. Czy faktycznie jest to tak tani w codziennym użytkowaniu pojazd?

ładowanie samochodu elektrycznego

ładowanie samochodu elektrycznego

Co trzeba wziąć pod uwagę?

Jak każdy doskonale wie, cena samochodu elektrycznego jest naprawdę bardzo wysoka, często o wiele wyższa niż w przypadku klasycznego auta z silnikiem benzynowym. Za tę wysoką cenę sprzedawana jest obietnica, że auto będzie bardzo tanie w eksploatacji, ponieważ nie będzie trzeba go tankować drogą benzyną.
Jeśli chce się określić to, ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego, trzeba wziąć pod uwagę te same parametry, co w przypadku określania kosztu podróżowania autem spalinowym. Mowa tu jest przede wszystkim o tym, ile kosztuje prąd, a także jaki dystans dane auto jest w stanie pokonać na jednym ładowaniu. Innymi słowy, trzeba wiedzieć, ile kosztuje przejechanie 100 km elektrykiem.

ile kosztuje naładowanie samochodu elektrycznego

ile kosztuje naładowanie samochodu elektrycznego

Jak określić koszt ładowania samochodu elektrycznego?

Jak więc widać po powyższym opisie, wszystko w tym wypadku zależy tak naprawdę od tego, ile kilometrów dane auto jest w stanie pokonać na jednym ładowaniu, a także ile kosztuje prąd. Jak to jednak wszystko wygląda w szczegółach?
Rzecz jasna zapotrzebowanie na energię elektryczną jest różne w przypadku różnych modeli aut elektrycznych, lecz na podstawie wykonywanych badań można przyjąć, że przeciętny elektryk do przejechania 100 kilometrów potrzebuje około 20 kWh. Znając ten parametr, trzeba następnie dowiedzieć się, ile kosztuje 1 kWh w Polsce. Oczywiście jego koszt cały czas się zmienia, lecz dla uśrednienia można przyjąć, że kosztuje około 0,68 zł. Jaki to więc daje koszt naładowania samochodu elektrycznego?

koszt ładowania samochodu elektrycznego

koszt ładowania samochodu elektrycznego

Koszt naładowania samochodu elektrycznego

Wiedząc, że auto elektryczne potrzebuje 20 kWh na przejechanie 100 kilometrów, a 1 kWh to koszt 0,68 zł, po wykonaniu prostego mnożenia wychodzi, że przejechanie 100 kilometrów to wydatek około 13,6 złotych. Obecnie użytkowane samochody elektryczne są w stanie na jednym ładowaniu przejechać około 500 kilometrów, więc wykonując kolejne proste działanie, można się łatwo dowiedzieć, że pełne naładowanie auta elektrycznego to koszt około 68 złotych. Biorąc pod uwagę ceny benzyny, jest to wynik naprawdę bardzo atrakcyjny finansowo.

ładowanie samochodów elektrycznych

ładowanie samochodów elektrycznych

pranie tapicerki samochodowej
Poprzedni post
Na czym polega mycie, czyszczenie i pranie tapicerki samochodowej ?
niemieckie radiowozy
Następny post
Jak wygląda niemiecki radiowóz policyjny?