15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
jaki olej do skrzyni biegów

Jaki olej wlać do skrzyni biegów ?

Każdy kierowca doskonale wie, że od czasu do czasu w posiadanym aucie trzeba wymienić płyny eksploatacyjne. Przede wszystkim każdy wie, że wymagana jest regularna wymiana oleju w silniku czy też płynu w chłodnicy, a nawet płynu hamulcowego. Jak się jednak okazuje, stosunkowo niewielka grupa kierowców wie, że wymagane jest także wymienianie oleju w skrzyni biegów. Jaki olej do skrzyni biegów powinno się stosować i co warto ogólnie o tym wiedzieć?

jaki olej do skrzyni automatycznej

jaki olej do skrzyni automatycznej

Dlaczego wymiana oleju jest tak ważna?

Zanim jednak przejdzie się do tego, jak wybrać dobry olej do skrzyni biegów, najpierw warto sobie zdać sprawę z tego, z jakiego powodu jego wymiana jest w ogóle tak ważna.
Olej w skrzyni biegów, podobnie jak ten silnikowy, z biegiem czasu się zwyczajnie zużywa, wypełniając się przykładowo drobnymi opiłkami metalu pochodzącymi z pracy metalowych elementów skrzyni. Oczywiście skrzynia nie pracuje na tak dużych obrotach i przebieżeniach jak silnik, więc wymiana w niej oleju jest znacznie rzadsza. Przyjmuje się, że olej w skrzyni biegów powinno się olej wymieniać nawet co około 100 tysięcy kilometrów.

PAMIĘTAJ: Olej w skrzyni biegów, podobnie jak ten silnikowy, z biegiem czasu się zwyczajnie zużywa. Olej w skrzyni biegów należy wymieniać co 100 000 km.

jaki olej do automatycznej i manulanej skrzyni biegów

jaki olej do automatycznej i manulanej skrzyni biegów

Jaki olej do skrzyni automatycznej i manualnej?

Jeśli jednak nadejdzie już ten moment, gdy wymiana oleju w skrzyni jest wskazana, wielu kierowców ma poważny problem z określeniem tego, jaki jego rodzaj powinno się dobrać do posiadanej skrzyni. Podstawową sprawą jest to, czy inny rodzaj powinno się stosować w skrzyni automatycznej i inny w manualnej?
Jak się okazuje, skrzynia automatyczna faktycznie wymaga stosowania nieco innego oleju, ponieważ zalecane jest wybranie wersji o niższej lepkości. Kluczowe jest to, aby skrzynia automatyczna była lepiej chroniona i posiadała lepsze chłodzenie niż manualna.

 

Wymiana oleju w skrzyni biegów - cena

Wymiana oleju w skrzyni biegów – cena

Jaki jest koszt wymiany oleju w skrzyni biegów?

Na sam koniec pozostaje jeszcze jedna kwestia, czyli koszt wymiany oleju w skrzyni biegów. Na jakie kwoty trzeba być w tym wypadku przygotowanym i czy można taką wymianę zrealizować samodzielnie?
Jeśli chodzi o wymianę oleju samodzielnie, to jest to możliwe, jeśli jednak ma się możliwości w postaci kanału, a także, jeśli w aucie jest dobry dostęp do korka spustowego. Oczywiście, jeśli posiada się automat, to niezbędne będzie wykorzystanie do wymiany metody dynamicznej, czyli przepłukanie skrzyni przy pomocy specjalnej maszyny. W warunkach domowych może to być trudne do zrealizowania.
Ile więc kosztuje wymiana oleju w warsztacie? Za wymianę grawitacyjną nie powinno się zapłacić więcej niż 150-300 złotych, natomiast w przypadku wymiany dynamicznej rachunek może wynieść nawet 700 złotych.

Co to jest moment obrotowy ?
Poprzedni post
Co to jest moment obrotowy ?
objawy zepsutej skrzyni biegów
Następny post
Jakie są objawy zepsutej skrzyni biegów