15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
Co to jest moment obrotowy ?

Co to jest moment obrotowy ?

Bardzo często podczas analizowania parametrów silnika danego auta wielu kierowców zwraca uwagę na to, że obok mocy wyrażanej w koniach mechanicznych pojawia się parametr o nazwie moment obrotowy, który wyrażany jest niutonometrach. Co to jest moment obrotowy i dlaczego jest on tak ważny? Czy faktycznie powinno się na niego zwracać uwagę, gdy wybiera się samochód?

Czym jest maksymalny moment obrotowy?

Powszechnie wykorzystywanym parametrem do mierzenia mocy silnika, jest koń mechaniczny. Jednostka ta została powołana do życia przez Jamesa Watta, który przeanalizował zdolności typowego konia i przeniósł je w wielkość fizyczną.
Jak się jednak okazuje, mało który kierowca jest w stanie powiedzieć, czym jest koń mechaniczny, a także jak dobrze wyjaśnić ten parametr. Podobnie jest z momentem obrotowym, czyli drugim parametrem określającym możliwości silnika. Również jest to wielkość fizyczna, która jednak nie określa mocy, a siłę generowaną przez silnik. Siła ta wyrażana jest w niutonometrach.

Siła momentu obrotowego jest wyrażana w niutonometrach

Moment obrotowy to wielkość fizyczna, która jednak nie określa mocy, a siłę generowaną przez silnik

Wraz ze wzrostem obrotów rośnie również moment obrotowy

Co jeszcze warto wiedzieć o momencie obrotowym?

Z łatwością zauważyć można, że producenci samochodów moment obrotowy podają o określonej wartości, podobnie jak moc silnika. Jest to jednak nie do końca poprawne, ponieważ podana wartość jest maksymalnym momentem obrotowym, lecz nie stałym. Jak się bowiem okazuje, wartość momentu obrotowego wynika wprost z tego, z jakimi obrotami silnik pracuje. Wraz ze wzrostem obrotów rośnie również moment obrotowy, lecz nie dzieje się tak w nieskończoność, ponieważ na pewnych obrotach moment osiąga swoją wartość maksymalną, po której pomimo wzrostu obrotów, zaczyna spadać.

moment obrotowy silnika

moment obrotowy silnika

Dlaczego parametr ten jest tak ważny?

Odpowiednia wartość momentu obrotowego ma bezpośrednie przełożenie na to, jak sprawnie danym autem będzie się ruszało z miejsca czy też jak łatwo będzie można utrzymać odpowiednia prędkość. Jest to szczególnie istotne w aucie o dużym obciążeniu, czyli np. w ciężarówce lub samochodzie dostawczym, którego masa powoduje, że moment obrotowy musi być znacznie wyższy.
Na sam koniec warto jeszcze zauważyć, że moment obrotowy nie jest związany z mocą danego silnika. Może się okazać, że jednostka stosunkowo mocna będzie miała momentu dość mało. Warto więc przyjrzeć się parametrom danej jednostki, w tym właśnie momentowi obrotowemu, zanim podejmie się decyzje o kupieniu danego auta.

 

 

potrącenie psa
Poprzedni post
Co się dzieje w przypadku potrącenia psa?
jaki olej do skrzyni biegów
Następny post
Jaki olej wlać do skrzyni biegów ?