15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
odma olejowa

Czym jest odma olejowa i jakie są objawy zapchanej odmy olejowej?

Każdy kierowca doskonale wie, że o posiadany samochód trzeba odpowiednio dbać. Szczególnie dużą troską trzeba obdarzyć silnik, który jest sercem każdego auta. Składa się on z wielu systemów i układów, które odpowiadają za liczne funkcje. Jedną z rzeczy wartych uwagi jest z pewnością odma olejowa. Czym ona jest i jakie są objawy jej zapchania?

Czym jest odma olejowa?

Jeśli chce się w pełni zrozumieć, jakie objawy daje zapchana odma olejowa, najpierw trzeba zdać sobie dokładnie sprawę z tego, czym jest konkretnie ten element i jakie są jego funkcje.
Odma olejowa to specjalny przewód, który odpowiada za to, aby odpowietrzać skrzynię korbową, a tym samym kierować gazy do cylindrów. Wbrew pozorom ten niepozorny element jest kluczowy do poprawnego działania całej jednostki napędowej. Z jakiego powodu? Jakie są objawy zapchanej odmy?

Czym jest odma olejowa?

Czym jest odma olejowa?

Najczęstsze objawy zapchanej odmy olejowej

Zapchana odma olejowa to bezpośrednia droga do tego, aby silnik przestał działać w prawidłowy sposób. Objawia się to przede wszystkim gromadzącą się wewnątrz skrzyni korbowej gęstą, bardzo lepką mazią, która zatykać będzie stopniowo cały układ. Oznaczać to będzie bardzo szybkie uszkodzenie uszczelek, a tym samym ubytek oleju z układu, co rzecz jasna w krótkim czasie doprowadzić może do zatarcia silnika.
Innego typu bardzo często spotykanym objawem zatkanej odmy, jest unoszenie się bagnetu oleju w wyniku zbyt wysokiego ciśnienia. Często ma miejsce również odgłos syknięcia w chwili odkręcenia korka wlewu oleju.

zapchana odma objawy

zapchana odma objawy

Jak skutecznie dbać o odmę olejkową?

Zapchana odma olejowa to spory problem dla kierowcy, ponieważ w przypadku zaniedbania tego elementu i dalszego eksploatowania auta pomimo ewidentnych sygnałów ostrzegawczych, można doprowadzić nawet do całkowitego zniszczenia silnika, a w najlepszym wypadku do jego drogiego remontu. Nic więcej dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się nad tym, jak nie dopuścić do zapchania się odmy olejowej.

Przede wszystkim pamiętać trzeba o tym, aby regularnie, co około 10k kilometrów zmieniać w silniku olej. Co więcej, nie należy zwlekać z wizytą u mechanika po wystąpieniu niepokojących objawów w działaniu jednostki. Ważne jest to, aby problem usunąć możliwie jak najszybciej, gdy tylko się on pojawi.

odma olejowa

odma olejowa

Poprzedni post
Sprzedaż samochodu Ukraińcowi – Co trzeba wiedzieć ?
Następny post
Czy na skuter trzeba mieć prawo jazdy ?