15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata

Sprzedaż samochodu Ukraińcowi – Co trzeba wiedzieć ?

Nie da się ukryć, że Ukraińcy stanowią w Polsce coraz większą liczbę ludności. Prędzej czy później dojdzie więc do sytuacji, gdy sprzedawać się będzie jednemu z nich samochód. Co trzeba o tym wiedzieć i jak wygląda sprzedaż samochodu Ukraińcowi?

sprzedaż samochodu Ukraińcowi

sprzedaż samochodu Ukraińcowi

Spis treści:

Przygotowanie umowy

Podstawą każdej transakcji sprzedaży i kupna samochodu jest oczywiście sporządzenie umowy. Podobnie jest w tym wypadku, lecz różnica jest taka, że umowa może być wykonana w dwóch językach. Nie jest to sprawa konieczna, lecz jeśli tylko ma się taką możliwość, warto to zrobić, ponieważ oszczędzi to nabywcy konieczności tłumaczenia umowy, czyli kolejnych kosztów.
Oczywiście umowa kupna-sprzedaży samochodu Ukraińcowi powinna zawierać standardowe w takim wypadku elementy, czyli dane osobowe obu stron transakcji, a także podstawowe informacje o sprzedawanym samochodzie. Pod tym względem sprzedaż auta Ukraińcowi nie różni się zupełnie niczym, od przeprowadzania takiej transakcji z obywatelem Polski.

W umowie powinny się znaleźć takie elementy jak:

  • dane osobowe kupującego Ukrainca ( Imie i nazwisko, numer dowodu, numer pesel o ile posiada, numer paszportu lub NIP w przypadku firmy
  • dane osobowe sprzedającego obywatela Polski ( Imię i nazwisko, numer dowodu, pesel lub NIP)
  • marka i model samochodu
  • numer VIN samochodu
  • przebieg auta
  • data sprzedaży
  • miejsce sprzedaży

Co należy przekazać Ukraińcowi po sprzedaży pojazdu

  • dowód rejestracyjny
  • ważną polisę OC
  • kartę pojazdu
Przygotowanie umowy sprzedaży auta

Przygotowanie umowy sprzedaży auta

Niezbędne formalności

Oczywiście samo sporządzenie umowy oraz przekazanie kluczyków do auta w zamian za pieniądze, to nie wszystko, o czym trzeba pamiętać, gdy dokonuje się takiej transakcji, Oprócz tego koniecznie trzeba pamiętać o tym, że niezbędne jest wyrejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji. Co więcej, zaleca się, aby podczas tego wystąpić z wnioskiem o wydanie tymczasowych tablic rejestracyjnych, dzięki czemu auto na Ukrainę pojedzie nie z naszymi tablicami, lecz z tymczasowymi, ważnym przez 30 dni. Zabezpiecza to nas na wypadek ewentualnej odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez nowego nabywcę.
Na koniec trzeba oczywiście pamiętać także o tym, aby sprzedaż auta zgłosić do ubezpieczyciela, czym zakończy się formalną odpowiedzialność za dany pojazd.

Po sprzedaży auta Ukraińcowi wyrejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji

wydział komunikacji

Po sprzedaży samochodu należy go niezwłocznie wyrejestrować – zgłosić ten fakt w wydziale komunikacji

Podsumowanie

Sprzedawanie samochodu Ukraińcowi nie jest specjalnie trudnym i skomplikowanym zadaniem. Pamiętając o kilku podstawowych sprawach, można całą transakcję przeprowadzić zupełnie bezpiecznie, prosto i co najważniejsze skutecznie. Zupełnie bez obaw, że nowy nabywca może sprowadzić na nas kłopoty związane z popełnieniem przez niego jakichś szkód naszym byłym samochodem.

kiedy można zawracać
Poprzedni post
Zawracanie na skrzyżowaniu – kiedy można zawracać ?
odma olejowa
Następny post
Czym jest odma olejowa i jakie są objawy zapchanej odmy olejowej?