15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata

Czy można odstąpić od umowy kupna samochodu?

Odstąpienie od umowy kupna samochodu dotyczy także osób, które kupiły używany pojazd. Przyczyną mogą być ukryte wady auta, które ujawniły się dopiero po zakupie.

Jak odstąpić od umowy?

Podstawą prawną jest art 556 kodeksu cywilnego, który mówi o tym, że jeżeli sprzedana rzecz ma wadę prawną lub fizyczną to sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego. Wada prawna to przykładowo sytuacja, gdy właścicielem pojazdu jest ktoś inny lub pojazd jest obciążony zastawem. Wady prawne oczywiście się zdarzają, ale występują zdecydowanie rzadziej niż wady fizyczne. Wada fizyczna polega na tym, że sprzedana rzecz jest niezgodna z umową. Jeżeli chodzi o rynek samochodów używanych to najczęściej pojawia się wada fizyczna.

Opinia rzeczoznawcy

Zwrot samochodu po zakupie jest możliwy po wystawieniu opinii rzeczoznawcy samochodowego. Jest to specjalista, który dokładnie wyceni i potwierdzi wartość wady, a także powie, czy jest w tej sytuacji podstawa do dochodzenia roszczeń od sprzedającego. Trzeba jednak mieć na uwadze, że sprzedawca nie jest odpowiedzialny za wady pojazdu, które powstały na skutek normalnie używania samochodu. Auto z przebiegiem 400 tys. kilometrów zużywa zdecydowanie więcej oleju niż nowy pojazd. Niektóre elementy zużywają się w normalny sposób i należą do nich klocki hamulcowe, amortyzatory oraz tarcze hamulcowe.

Odpowiedzialność sprzedawcy

Najważniejsze jest ustalenie, czy w momencie sprzedaży była już obecna wada oraz, czy sprzedający o wadzie wiedział i o tym poinformował kupującego. Na odstąpienie od umowy zakupu kupujący ma aż 2 lat i mówi o tym art. 568 kodeksu cywilnego. Jest to odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi, jednak jeżeli przedmiotem sprzedaży jest pojazd, czyli rzecz ruchoma, a kupujący jest konsumentem to odpowiedzialność może zostać ograniczona do roku od dnia wydania rzeczy. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że jeżeli wada była zatajona to wtedy nie ma żadnych ograniczeń czasowych. Trzeba natomiast wykazać, że sprzedający wiedział, że wada występuje w chwili sprzedaży. W rzeczywistości jednak bardzo ciężko jest to udowodnić. Warto dodać, że po roku eksploatacji ciężko wykazać inne wady prawne i fizyczne, niż te które dotyczą oszukanego przebiegu. Można również domagać się zwrotu wydatków poniesionych przed wykryciem wady.

Odstąpienie od umowy kupna samochodu wzór

odstąpienie od umowy kupna samochodu wzór

odstąpienie od umowy kupna samochodu wzór

 

Pobierz odstąpienie od umowy kupna samochodu w PDF

OŚWIADCZENIE O ODSTĄPIENIU OD UMOWY SPRZEDAŻY - Pobierz w pdf

Pobierz odstąpienie od umowy kupna samochodu do pobrania w DOCX

OŚWIADCZENIE O ODSTĄPIENIU OD UMOWY SPRZEDAŻY - Pobierz w docx

Poprzedni post
Drgania kierownicy podczas jazdy i hamowania
Następny post
Zgłoszenie sprzedaży samochodu online przez internet