15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata

Zgłoszenie sprzedaży samochodu online przez internet

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zgłoszenie sprzedaży samochodu online jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem, niż mogłoby się wydawać. Nie wszyscy wiedzą, jakie kroki trzeba wykonać.

O czym należy pamiętać?

Osoby, które chcą złożyć wniosek przez internet muszą posiadać certyfikat kwalifikacyjny lub profil zaufany. Dzięki temu możliwe będzie potwierdzenie tożsamości. Należy mieć świadomość, zgłoszenie zbycia pojazdu online musi być dokonane przez dotychczasowego właściciela pojazdu. Godny uwagi jest fakt, że osoba, która tego nie zrobi musi się liczyć z karą wynoszącą od 200 do nawet 1000 złotych. W tym celu trzeba przygotować dane nabywcy pojazdu, a także zdjęcie lub skan dokumentu, który będzie potwierdzał zbycie pojazdu. Doskonałym przykładem może być umowa kupna-sprzedaży.

Co trzeba mieć aby zgłosić przez internet sprzedaż pojazdu?

Aby zgłosić przez internet sprzedaż pojazdu powinieneś zaopatrzyć się wcześniej w następujące elementy:

Jak zgłosić sprzedaż samochodu przez internet ?

zgłoszenie sprzedaży samochodu online

zgłoszenie sprzedaży samochodu online

Jakie są kolejne kroki?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zgłoszenie sprzedaży musi być dokonane w ciągu 60 dni od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży pojazdu czy umowy darowizny. Godny uwagi jest fakt, że usługa jest bezpłatna. Warto wiedzieć, że zgłoszenie zostanie zarejestrowane praktycznie od razu, gdy pismo trafi do urzędu. Oczywiście osoba zgłaszająca nie otrzyma dokumentu urzędowego, który to potwierdzi.

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu – co dokładnie trzeba zrobić?

W pierwszej kolejności należy przygotować skan dokumentu, który będzie potwierdzał zbycie zarejestrowanego pojazdu. Następnie trzeba kliknąć „Wyślij Zgłoszenie” na stronie gov.pl.

zgłoszenie sprzedaży samochodu online

zgłoszenie sprzedaży samochodu online

Kolejnym etapem będzie przeniesienie się na stronę login.gov.pl i wybranie sposobu logowania. Wystarczy przenieść się do usługi mój Pojazd, w której będzie można zobaczyć swoje pojazdy. Należy przy odpowiednim pojeździe kliknąć „Zgłoś zbycie pojazdu”.

zgłoszenie zbycia pojazdu online

zgłoszenie zbycia pojazdu online

Oczywiście pojazd może mieć większą liczbę właścicieli. Należy w takiej sytuacji zaznaczyć oświadczenie, że działa się za ich zgodą. Konieczne jest podanie daty zbycia samochodu, a także bardzo dokładne sprawdzenie uzupełnionych danych. Bardzo istotne znaczenie będzie miało podanie danych nabywcy. Następnie wystarczy dołączyć skan dokumentu, który potwierdzi ten fakt. Trzeba także wybrać urząd, do którego zostanie wysłanie zgłoszenie. Zgłoszenie będzie podpisane certyfikatem kwalifikowanym lub podpisem zaufanym.

Poprzedni post
Czy można odstąpić od umowy kupna samochodu?
Następny post
Sygnały alarmowe straży pożarnej, jak je interpretować?