15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
promień skrętu samochodu

Co to jest promień skrętu samochodu osobowego?

Prawdopodobnie każdy kierowca doskonale wie, jaki silnik posiada jego samochód, jaka jest jego moc czy też pojemność. Znajomość tych parametrów przydaje się szczególnie mocno podczas typowych dla auta prac naprawczych i serwisowych. Jak się jednak okazuje, często kierowcy natknąć się mogą na jeszcze kilka innych parametrów auta, czego dobrym przykładem jest często podawany promień skrętu samochodu. Czym jest ten parametr i dlaczego jest tak ważny?

promień skrętu samochodu osobowego

promień skrętu samochodu osobowego

Czym jest promień skrętu samochodu osobowego?

Z całą pewnością każdy kierowca znalazł się nie raz w sytuacji, gdy zmuszony był do zawrócenia czy też do ostrego skrętu. Jeżdżąc kilkoma różnymi pojazdami, da się łatwo zauważyć, że samochody w takim wypadku zachowają się często naprawdę różnie. Jedno auto bez najmniejszego problemu będzie w stanie na raz, czyli bez dodatkowych korekt kierowcy zawrócić nawet na bardzo wąskiej uliczce, podczas gdy inne będzie potrzebowało dwóch, a często nawet trzech korekt. Właśnie za to odpowiada promień skrętu samochodu.
Czym więc jest promień skrętu auta? Jest to wartość, która określa, jaki jest promień toru ruchu środka masy pojazdu. Innymi słowy, po jak maksymalnie małym promieniu dany pojazd jest w stanie się poruszać.

promień skrętu samochodu osobowego

promień skrętu samochodu osobowego

Dlaczego średnica zawracania jest tak ważna dla kierowcy?

Skoro już wiadomo, czym ten parametr jest, warto się teraz zastanowić, z jakiego tak właściwie powodu jest on tak ważny i dlaczego warto się mu przyglądać bliżej podczas kupowania samochodu.
Im promień skrętu będzie mniejszy, tym mocniej rośnie zwrotność pojazdu. Ta z kolei jest niezwykle ważnym parametrem określającym wygodę i praktyczność poruszania się pojazdem. Jeśli pojedzie się np. do zatłoczonego miasta autem o małej zwrotności, czyli dużym promieniu skrętu, może się okazać, że albo nie uda się w ogóle wjechać w mniejsze uliczki i w nich manewrować, albo będzie to naprawdę trudne. Oczywiście, jeśli kupowany pojazd będzie pokonywał jedynie duże autostradowe odległości na drogach, na których nie ma potrzeby manewrowania, promień skrętu nie będzie tak mocno istotny. Jeśli natomiast chodzi o auto przeznaczone w dużej części do miasta, to parametr ten będzie naprawdę niezwykle ważny i warto się mu przyjrzeć przed zakupieniem danego samochodu.

promień skrętu samochodu osobowego

promień skrętu samochodu osobowego

Poprzedni post
Ceramika na auto – Czym jest powłoka ceramiczna ?
Następny post
Co to jest podsterowność i nadsterowność?