15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
rejestracja samochodu ze szwecji

Jak wygląda rejestracja auta ze Szwecji?

Polacy chętnie kupują auta zza granicy. Są one zazwyczaj bogato wyposażone oraz dobrze utrzymane. W wielu wypadkach mogą się one także poszczycić dość niskim i udokumentowanym przebiegiem. Kierunkiem poszukiwań używanego samochodu, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem jest Szwecja. Warto zatem zastanowić się nad tym: jak przebiega sprowadzenie auta ze Szwecji oraz jego późniejsza rejestracja na terenie kraju.

Trudności związane z zakupem auta w Szwecji

Decydując się na sprowadzenie auta ze Szwecji należy liczyć się z kilkoma problemami. Po pierwsze, sam zakup jest dość kłopotliwy. Wynika to z dość rzadkiego zaludnienia kraju oraz konieczności pokonywania znacznych odległości. Warto zatem przed wyjazdem starannie zaplanować trasę podróży tak, aby uniknąć rozczarowań i niepotrzebnych wydatków. W celu ich ograniczenia można wybrać konkretny rejon i tam koncentrować swoje poszukiwania. Ponadto, samochody używane pochodzące ze Szwecji są dość drogie. Niemniej jednak w przypadku uwzględnienia opłacalności wyjazdu można zakupić samochód w naprawdę dobrym stanie. W dodatku wszelkie dane dotyczące stanu technicznego pojazdu, ilości właścicieli czy daty pierwszej rejestracji są łatwe do zidentyfikowania. Wreszcie, mimo srogich zim, drogi w Szwecji nie są sypane solą, nie ma zatem ryzyka występowania przedwczesnej korozji sprowadzanych aut.

Dlaczego warto sprowadzić auto ze Szwecji ?

  • auta ze Szwecji zazwyczaj są w bardzo dobrym stanie technicznym
  • łatwość w zidentyfikowaniu stanu technicznego
  • łatwość w zidentyfikowaniu stanu prawnego oraz ilości właścicieli itp
  • w Szwecji w zimie nie sypie się ulic solą przez co dużo ciężej o korozje w samochodzie.

Rejestracja samochodu ze Szwecji

Sprowadzenie auta ze Szwecji oraz jego rejestracja wymaga zapoznania się z podstawowymi przepisami, w tym koniecznością posiadania dwóch części dowodu rejestracyjnego w kolorze żółtym i niebieskim. Dokument w kolorze żółtym stanowi podstawę do wyrejestrowania samochodu na terenie Szwecji, a jednocześnie dokument ten jest niezbędny podczas rejestracji auta na terenie Polski. Pozostałe działania podejmowanych w przypadku auta, które posiada szwedzkie tablice rejestracyjne są jednak dość typowe. Nabywca musi w pierwszej kolejności wykonać tłumaczenie dokumentów oraz mieć pewność co do dobrego stanu technicznego, który potwierdzony został przez szwedzkiego diagnostę, a w przypadku gdy termin ponownego przeglądu minął może on być wykonany na terenie kraju w cenie około 100 zł. Wówczas wystawiane jest stosowne zaświadczenie. Fakt dokonania zakupu auta musi być zawsze odnotowany w urzędzie celnym. W związku z tym, konieczne jest wypełnienie stosownego wniosku oraz dołączenie między innymi kopii tłumaczenia dowodu rejestracyjnego i kopii dokumentu potwierdzającego zakup. Ponadto, wymagane jest wyliczenie podatku akcyzowego. Wysokość opłaty w znacznym stopniu uzależniona jest od pojemności silnika i wynosi od kilku procent ceny auta w przypadku silników poniżej 2000 cm3 do nawet kilkunastu, w przypadku silników o wyższej pojemności. Ponadto, opłata musi być uiszczona w terminie maksymalnie czternastu dni od momentu przekroczenia autem granicy.

rejestracja samochodu ze szwecji

rejestracja samochodu ze Szwecji

Nowe tablice rejestracyjne

Po złożeniu stosownych dokumentów we właściwym wydziale komunikacji, w tym: potwierdzenia z urzędu celnego czy umowy kupna sprzedaży, nowe tablice rejestracyjne wydawane są bez większej zwłoki. Ich koszt wynosi kilkaset złotych. Nieco dłużnej czeka się na wystawienie nowego dowodu rejestracyjnego. Należy również pamiętać o konieczności wykupienia obowiązkowej polisy OC.

niemieckie radiowozy
Poprzedni post
Jak wygląda niemiecki radiowóz policyjny?
rejestracja samochodu z włoch
Następny post
Jak wygląda zarejestrowanie samochodu sprowadzonego z Włoch