15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
umowa kupna sprzedaży samochodu

Jak powinna wyglądać umowa kupna sprzedaży samochodu / pojazdu ?

Zarówno kupowanie, jak i sprzedawanie samochodu to wielkie wydarzenie w życiu każdego człowieka. Wiąże się to oczywiście z faktem, że taki pojazd to zawsze dość wysoka cena, a co najważniejsze, jego kupienie znacznie zmienia dotychczasowe życie. Żeby jednak cała transakcja przebiegła pomyślnie, oprócz przekazania z rąk do rąk gotówki, niezbędne jest również sporządzenie odpowiedniej umowy. Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży samochodu?

Czym jest umowa kupna sprzedaży samochodu?

Zanim jednak przejdzie się do tego, co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży auta, najpierw warto się zastanowić nad tym, czym ona jest i z jakiego powodu jest ona tak ważną.
Umowa tego typu to potwierdzenie zawarcia transakcji oraz przekazania praw własności z poprzedniego właściciela na kolejnego. Dzięki temu nie tylko auto staje się własnością danej osoby, lecz również przejmuje on za niego odpowiedzialność. Z tego też powodu np. jeśli dojdzie do wypadku, lub też przekroczenia prędkości, to po zakupie i podpisaniu umowy faktycznym właścicielem i osobom odpowiedzialną staje się osoba kupująca.

Czym jest umowa kupna sprzedaży samochodu?

Czym jest umowa kupna sprzedaży samochodu?

Podstawowe zapisy w umowie

Żeby jednak umowa kupna sprzedaży pojazdu była ważna i dobrze sporządzona, nie może składać się tylko z samych podpisów obu stron. Niezbędna jest właściwa jej treść. Na samym początku warto poznać to, jakie są najbardziej podstawowe elementy składowe takiej umowy.
Kluczowe jest oczywiście to, co dokładnie jest obiektem transakcji. Mowa tu jest o tym, jaki pojazd się sprzedaje, jaki model, rocznik oraz to, jaka jest jego cena. Oczywiście powinno się również na umowie zawrzeć dane obu stron transakcji, wraz z pełnymi danymi osobistymi, a także kodem dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Jakie elementy powinny się znaleźć w umowie kupna sprzedaży samochodu ?

  • Data i miejsca zawarcia umowy
  • Dane kupującego – Imię i nazwisko, PESEL, Numer dowodu osobistego ( dane firmy jeżeli kupuje firma)
  • Dane sprzedającego – Imię i nazwisko, PESEL, Numer dowodu osobistego ( dane firmy jeżeli sprzedaje firma)
  • Dane sprzedawanego pojazdu: Marka, Model, Numer Nawozia, Numer Silnika, Numer rejestracyjny, Numer Karty pojazdu, Aktualny przebieg, Pojemność silnika, kolor
  • Cenę sprzedaży samochodu podaną w formie liczbowej oraz zapisanej słownie
  • Oświadczenie Kupującego o znajomości stanu technicznego pojazdu
  • Podpis kupującego i sprzedającego
umowa kupna sprzedaży pojazdu

umowa kupna sprzedaży pojazdu

Rozszerzone zapisy umowy kupna sprzedaży samochodu

Oczywiście powyższe zapisy nie wyczerpują w pełni tematu tego, jak powinna wyglądać dobrze sporządzona umowa kupna sprzedaży samochodu. Oprócz tego warto w niej zawrzeć jeszcze kilka innych, nieco bardziej szczegółowych zapisów, dzięki czemu cała transakcja będzie bezpieczniejsza dla obu stron.
Na początku warto wspomnieć o tym, że taka umowa powinna zawierać w sobie jak najbardziej szczegółowe dane pojazdu. Mowa tu jest o jego przebiegu, lecz również o tym, jaki jest jego numer VIN, jaki jest numer nadwozia czy też nawet silnika. Co więcej, poleca się wymienić w umowie wszelkie poważniejsze naprawy, a także ewentualne uszkodzenia i awarie. Dzięki temu obie strony zabezpieczą się na wypadek, gdyby coś w aucie w późniejszym terminie się zepsuło.

Jak wygląda umowa kupna sprzedaży samochodu ?

umowa kupna sprzedaży samochodu

umowa kupna sprzedaży samochodu

Pobierz umowę kupna sprzedaży samochodu

Pobierz format, który Cie interesuje, wydrukuj w 2 egzemplarzach i wypełnij podając swoje dane, dane kupującego oraz informacje na temat sprzedawanego pojazdu.

Umowa kupna sprzedaży samochodu pdf

umowa kupna sprzedaży samochodu pdf

Umowa kupna sprzedaży samochodu doc

umowa kupna sprzedaży samochodu doc

Umowa kupna sprzedaży samochodu docx

umowa kupna sprzedaży samochodu docx

Umowa kupna sprzedaży samochodu odt

umowa kupna sprzedaży samochodu odt

dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu
Poprzedni post
Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu?
Niemieckie strony z samochodami
Następny post
Niemieckie strony z autami na sprzedaż